Wiesław Komasa
Aktor, reżyser, pedagog

Profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. W 1971 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

W latach 1971–1973 był aktorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Debiutował w nim rolą Albina w Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry. Następnie występował w Poznaniu, w latach 1973–1988 w Teatrze Nowym, a 1988–1991 – w Zespole Janusza Wiśniewskiego. W latach 2003–2004 był aktorem warszawskiego Teatru Polskiego. Występował też gościnnie na wielu scenach w Polsce.

Poświęcił się także pracy pedagogicznej, w 1988 roku został wykładowcą warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a w 1995 roku profesorem tej uczelni.
W Warszawie kontynuował swoją wielką pasję nauczycielską. Wcześniej, w Poznaniu, uczył na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej. 

Równocześnie przygotowywał monodramy, by móc w pełni wypowiedzieć siebie. Programy poetyckie pozwalały Komasie na szczerą, intymną rozmowę z widzami, zresztą aktor za istotę aktorstwa zawsze uważał spotkanie z drugim człowiekiem.

Otrzymał następujące odznaczenia: Zasłużony Działacz Kultury, Brązowy Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wiesław Komasa wystąpi w czytaniu performatywnym „Księżniczki Sprawy Bożej”.