KSIĘŻNICZKA SPRAWY BOŻEJ
Czytanie performatywne
3 LISTOPADA, g. 19:00
Instytut Teatralny

Jazdów 1

O spektaklu

Jarosław Marek Rymkiewicz nazwał Adama Mickiewicza w jednym ze swych szkiców „największym poetą Polaków”. Efektem jego fascynacji wieszczem jest niemający precedensu w naszej literaturze cykl Jak bajeczne żurawie. Pięć eseistycznych książek poświęconych biografii i twórczości wielkiego romantyka. Baket – drugi tom tego cyklu – to opowieść najbliższa tematyce festiwalu. To historia działającej na emigracji sekty towiańczyków, którzy swoją duchową pracą chcieli doprowadzić do zmartwychwstania Polski.

Księżniczka Sprawy Bożej to opowieść, w której centrum znajduje się Ksawera Deybel, nazywana, ze względu na swój mistyczny dar, Księżniczką Izraelską. Jednak jest tu ona nie podmiotem, lecz przedmiotem rozgrywki. To dwaj mężczyźni pełniący ważne role w Kole Sprawy Bożej toczą bój o duszę i ciało Ksawery.

Jednym z nich jest zapomniany dziś Seweryn Pilchowski, drugim Adam Mickiewicz. Czytanie performatywne adaptacji jednego z wątków Baketu zostanie zarejestrowane przez Teatr Polskiego Radia i nadane w radiowej Jedynce.

adaptacja i reżyseria:
Mariusz Cieślik

 

Wstęp wolny