Daiva Vyčinienė
Etnomuzykolożka

Kierowniczka Zakładu Etnomuzykologii w Instytucie Muzyki Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, uznana etnomuzykolożka o szczególnych osiągnięciach w dziedzinie badań nad sutartinės – starolitewskimi pieśniami polifornicznymi. Wykonawczyni sutartinės oraz innych gatunków pieśni ludowych. Współorganizatorka międzynarodowego festiwalu muzyki ludowej Skamba skamba kankliai, prowadząca licznych kursów tradycyjnego śpiewu.

Jej obszerny dorobek publikacji akademickich (ponad 100 referatów konferencyjnych, 150 artykułów naukowych i 4 monografie) przyczynił się do tego, że w 2010 roku UNESCO uznało sutartinės za część unikatowego dziedzictwa kulturowego Litwy.

Daiva Vyčinienė ułożyła także 15 płyt CD i DVD zawierających muzykę tradycyjną.

Od 1986 roku jest prowadzącą grupy śpiewaczej Trys keturiose, wykonującą sutartinės. Zespół koncertował na całym świecie, współpracował takze z Litewskimi kompozytorami, takimi jak Algirdas Martinaitis, Rytis Mažulis, Remigijus Merkelis, a także z muzykami z całego świata, w tym polskimi: Michałem Jelonkiem Olo Walickim, Tomaszem Ziętkiem, Weroniką Grozdew-Kołacińską czy Rafałem „Praczasem” Kołacińskim (w projekcie Free Culture Gdańsk–Vilnius, 2012, 2013). Trys keturiose współpracowała także z Abrahamem Brodym w projekcie Ancestors (2015). Projekty muzyczne zespołu, które łączą muzykę współczesną i sutartinės, były prezentowane publiczności nie tylko na Litwie, ale także w Austrii, Estonii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Japonii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

Daiva Vyčinienė otrzymała Nagrodę Litewskiego Związku Kompozytorów (2019) za popularyzację sutartinės na arenie międzynarodowej i za rozległość swych badań w monografii Sutartinių audos (Splot sutartinės). Otrzymała także Nagrodę Jonasa Basanavičiusa (2002) i Narodową Nagrodę za Kulturę i Sztukę (2021).

Daiva Vyčinienė jest Gościnią konferencji „Dziady. Spotkanie żywych i umarłych”.