Wystawa
Rymkiewicz. Encyklopedia
19 września – 12 listopada 2023
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
O wystawie

Wystawa „Rymkiewicz. Encyklopedia” w Muzeum Literatury to pierwsza tak obszerna prezentacja dorobku zmarłego przed rokiem poety. I jednocześnie pierwsze wydarzenie związane z Festiwalem Rymkiewiczowskim, który czeka nas na początku listopada.

Jarosław Marek Rymkiewicz, pisarz, poeta, eseista, historyk literatury, dramaturg, tłumacz. Badacz szczegółów, które – oglądane pod lupą – były punktem wyjścia do opowieści o Mickiewiczu, Słowackim, Leśmianie, Fredrze, snutych w sposób w polskiej literaturze wcześniej nieznany. Twórca oryginalnego stylu, opisywał nim również najważniejsze momenty historii Polski, co zawsze rozbudzało gorące dyskusje.

Dziś to on sam staje się przedmiotem badania. W wystawie „Rymkiewicz. Encyklopedia” realizatorzy posłużyli się metodą bohatera, żeby opowiedzieć o jego życiu i twórczości. Tytuł „Rymkiewicz. Encyklopedia” nawiązuje do książek, które pisarz poświęcił wielkim romantykom. Czterdzieści haseł prowadzi widza przez najważniejsze dla Rymkiewicza tematy, miejsca i przedstawia najważniejsze dla niego osoby. Jest tu Mickiewicz i Iwaszkiewicz, Ewa i matka, masakra i sny, Milanówek i Wigry.

Struktura encyklopedii jest oczywiście umowna, a porządek alfabetyczny złudny. Jak z rozrzuconych fragmentów złożyć czyjeś życie? W jakim porządku opowiedzieć najważniejsze myśli? Jakie rzeczy pokazać, żeby zobrazowały osobę? Takie pytania stawiają sobie twórcy wystawy, a są to przecież pytania, które Rymkiewicz zadawał wielokrotnie w swoich książkach, przyglądając się losom wielkich pisarzy.

Twórcy ekspozycji oddali głos samemu bohaterowi. Znajdziemy tu wiele cytatów i wierszy, będziemy mogli również posłuchać wypowiedzi Rymkiewicza i zobaczyć go na ekranie. Pokazane zostaną rękopisy poety i przedmioty osobiste, a także eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury. Widzowie mogą wyjść z wystawy z własnym tomikiem wierszy, zbierając utwory umieszczone przy kolejnych hasłach.

Wystawie będą towarzyszyć specjalne oprowadzania dla publiczności przygotowane przez pisarzy i polonistów (Mariusz Cieślik, Przemysław Dakowicz, Krzysztof Koehler) oraz spacery historyczno-literackie śladami książki Jarosława Marka Rymkiewicza „Wieszanie”.

Pierwsze oprowadzanie w niedzielę 24 września o g. 13.00 przygotował Mariusz Cieślik. Pierwszy spacer śladem „Wieszania” również w niedzielę 24 września o g. 15.00 poprowadzi dr Jerzy Ziemacki.

Festiwal Rymkiewiczowski „Dziady, upiory, przodkowie” rozpocznie się 2 listopada 2023. To interdyscyplinarne wydarzenie inspirowane motywami twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza, w ramach którego odbędą się liczne debaty, koncerty, przedstawienia, spotkania z pisarzami, warsztaty i przedstawienia teatralne.

Kurator wystawy:
Izabela Michalska, Fundacja Evviva L’Arte/Festiwal Rymkiewiczowski

Scenariusz:
Przemysław Dakowicz, Izabela Michalska, Jakub Wolak, Jerzy Ziemacki

Konsultacja historyczno-literacka:
Przemysław Dakowicz

Scenariusz spaceru literackiego:
Jerzy Ziemacki

Opracowanie materiałów audiowizualnych:
Daria Chibner, Marcin Jania

Projekt scenografii:
Dariusz Kunowski

Projekt grafik:
Norbert Strukow

Realizacja:
Tomasz Marzec, Pracownia plastyczna Kontra