ŻEGNAM CIĘ,
MÓJ ŚWIECIE WESOŁY
Warsztaty tworzenia
osobistej pieśni pogrzebowej
8 LISTOPADA, g. 18:00
Siedziba Requiem Records
Krakowskie Przedmieście 64
O warsztatach

Podczas warsztatu przyjrzymy się jednej z najbardziej znanych w tradycji pieśni zegarowych: „Żegnam cię, mój świecie wesoły”, w której wraz z wybijaniem kolejnych godzin zmarły człowiek żegna się ze światem i wszystkim, co mu na świecie bliskie. Pieśń te śpiewało się na pogrzebach i czuwaniach, poniekąd w imieniu zmarłego.

Chcemy zaprosić uczestników do tego, żeby potraktowali ją jak pieśń współczesnego człowieka, niekoniecznie zakorzenionionego w jakiejkolwiek tradycji, którą w jego imieniu możemy zaśpiewać. Podczas warsztatów nauczymy się tej pieśni, przyjrzymy się jej strukturze i przywoływanym w niej elementom. A potem pomyślimy o naszych bliskich, o ich świecie, o tym, co dla nich było ważne, z czym – gdyby mogli – chcieliby się pożegnać.

Zapraszamy osoby dorosłe, nie trzeba znać ani lubić muzyki tradycyjnej – ale można. Nie trzeba umieć śpiewać, ani w ogóle znać się na muzyce. Trzeba mieć tylko chęć do namysłu i otwartość.

Osoby, dla których doświadczenie straty lub odchodzenia bliskiej osoby jest świeże lub właśnie teraz obecne proszę o rozważenie uczestnictwa. Zapraszam, bo wiem, że tego rodzaju praca może przynosić ulgę. Może się jednak równie dobrze okazać czymś nie do udźwignięcia w danym momencie.

W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny, tel. 513524139.

Katarzyna Jackowska-Enemuo – antropolożka kultury, opowiadaczka historii, muzykantka, kompozytorka, pisarka. Muzyką tradycyjną i jej funkcją współcześnie zajmuje się od 25 lat. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Prowadzi świeckie i osobiste ceremonie pogrzebowe. Współzałożycielka i współprowadząca inicjatywy Przemiany, w ramach której tworzy i prowadzi współczesne, spersonalizowane obrzędy przejścia.

Wstęp biletowany