ŚLADAMI „WIESZANIA”
Spacer z przewodnikiem
10 i 12 LISTOPADA, g. 12.00
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
O spacerze

Pierwsze szubienice mieszkańcy Warszawy zobaczyli rankiem 9 maja 1794 roku. Trzy z nich znajdowały się na Rynku Starego Miasta. Były to masywne konstrukcje, dwie pionowe belki podtrzymywały trzecią belkę – poziomą. Czwarta szubienica stanęła pod kościołem św. Anny. Więcej szubienic rozstawiono 28 czerwca 1794 roku. Gdzie stały? Ile osób powieszono? Co o nich wiemy? Dlaczego byli wśród nich duchowni? Kto wieszał? Na czyje polecenie? Jaką rolę odgrywała wtedy Ambasada Rosyjska w Polsce? Czy prócz szubienic stosowano gilotyny? Kim byli „polscy jakobini”? Jak na wieszanie w Warszawie zareagował Tadeusz Kościuszko?

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spacer z przewodnikiem po XVIII-wiecznej Warszawie. Będziemy spacerować śladami miejsc i ludzi opisanych w książce Wieszanie Jarosława Marka Rymkiewicza. Książka została napisana – jak pisze autor w przedmowie – „dla miłośników historii ojczystej”. I właśnie miłośnikom historii oraz stolicy szczególnie polecamy to wydarzenie!

Spacer poprowadzi Jerzy Ziemacki – doktor filozofii, absolwent dwóch wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Publikował reportaże i wywiady m.in. we Wprost, Przekroju, National Geographic i Rzeczpospolitej. Fascynuje się architekturą, historią filozofii i dziejami Polski. W mediach społecznościowych współtworzy popularne profile kwartalnika Kronos i Fundacji Evviva L’arte. Jest także autorem strony „Jarosław Marek Rymkiewicz” na Facebooku. Szczęśliwy właściciel trzech kotów. Mieszka na Saskiej Kępie.

Miejsce zbiórki:
Rynek Starego Miasta w Warszawie, przed Muzeum Literatury

Czas trwania:
2 godziny


Wstęp wolny