Paula Kinaszewska
Aktorka, muzyczka

Aktorka, skrzypaczka, wokalistka, badaczka folkloru, uczennica skrzypków ludowych, kontynuatorka i nauczycielka tradycji muzycznych wsi, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Twórczość Ludowa. Zdobywczyni I miejsca Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Liderka i założycielka zespołów Wowakin i Maryna C. Jako aktorka związaną z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, a wcześniej z Teatrami Narodowym i Studio w Warszawie oraz Wybrzeże w Gdańsku. Uczy muzyki tradycyjnej i śpiewu w zespole dziecięco-młodzieżowym Wesołe Mazurki z Pragi działającym przy Domu Kultury Praga Północ w Warszawie. Od 2022 r. jest skrzypaczką w Poleskim Składzie Smyczkowym.

Projekt poetycki Maryna C., którego jest założycielką wraz z Bartłomiejem Woźniakiem i Hipolitem Woźniakiem, tworzy piosenki i pieśni do poezji Mariny Cwietajewej, Anny Świrszczyńskiej, Jana Kochanowskiego czy Władysława Broniewskiego.

W 2014 roku została uhonorowana nagrodą Yach za kreację aktorską w wideoklipie do piosenki Urok ze słowami Mariny Cwietajewej i muzyk Bartłomieja Woźniaka. Maryna C. wystąpiła także m.in. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. 

Z kolei Wowakin, formacja z pasją grająca muzyką tradycyjną i inspirowaną tradycją, koncertuje na najważniejszych festiwalach muzycznych nurtu roots, world music i folk w Polsce i Europie. 

Nagrywa muzykę do teatru i filmu, improwizuje, poszerza i bada granicę między muzyką taneczną wsi a improwizacją. 

Wielokrotnie doceniana przez krytyków i publiczność, nagradzana najpierw za swoje role teatralne, później za dokonania muzyczne jako wokalistka i skrzypaczka, a także jako animatorka kultury. 

Paula Kinaszewska wystąpi jako członkini zespołu Maryna C. na Koncercie Rymkiewiczowskim „Jeśli możesz, coś mi powiedz, daj znak jakiś”.