LEKCJA ANATOMII
Spektakl na podstawie sztuki
Jarosława Marka Rymkiewicza
4 LISTOPADA, g. 19.00
Instytut Teatralny
Jazdów 1
O spektaklu

W imię dawnego theatrum wystawiamy przed współczesną widownią anachroniczny dla niej horror krojonego trupa (może to sam autor). Każemy publiczności cofnąć się przed oświecenie, które „rozumnie” zlikwidowało teatralizowane sekcje jako nieestetyczne, niepojęte, makabryczne i barbarzyńskie. Nie chodzi jednak tylko o estetyczny wstrząs, ale i o odzyskanie straty zasadniczej.

Razem z teatrem anatomicznym znikły podstawy etyki i estetyki, znikło bowiem pojmowanie rozumu czy myśli jako form cielesnych, mięsnych, form naznaczonych rozkładem i marnością. Tak odczytujemy prefację Tulpa – jako zamiar przywrócenia konkretu sztuce i życiu, jako zamiar przywrócenia materialności śmierci. I tak odczytujemy zamiar Rymkiewicza, obecny także w jego poezji i esejach, by mówić o sprawach podstawowych, o śmierci czy sztuce, zawsze w obecności konkretu. Jaki to konkret? Leży na stole prosektoryjnym, a nawet gra w sztuce.

Plastyczny spektakl teatru Scena Lubelska 30/32 w oparciu o sztukę Lekcja anatomii profesora Tulpa (według Rembrandta) Jarosława Marka Rymkiewicza – jako jego epitafium.

Teatr Scena Lubelska 30/32

reżyseria i scenariusz: Dariusz Kunowski

muzyka: Jerzy Kornowicz

montaż dźwięku: Tadeusz Sudnik

scenografia: Dariusz Kunowski

kostiumy: Dariusz Kunowski

występują:
Agata Brzozowicz,
Piotr Herbich,
Jarosław Kaczmarek,
Katarzyna Żytomirska,
Adam Gąsecki

akustyka i światło: Kolektyw – Scena Lubelska 30/32

Drugi pokaz spektaklu odbędzie się
10 listopada o g. 18.00

w Instytucie Teatralnym.

Wstęp biletowany